Pracownia malarska działa niemal od początku istnienia NDK. Pierwsze koło plastyczne powstało w 1975 r., a jego założycielką i instruktorem była Zofia Frydryk. Uczestnicy zajęć rozwijają swoje umiejętności artystyczne, rozbudzają twórcze myślenie, a praca pod okiem kultowej instruktorki przynosi znakomite efekty i daje wiele satysfakcji.
Grupa wokalno-instrumentalna wykonująca polskie utwory ludowe oraz utwory ludowe innych narodów, nie tylko europejskich, ale również reprezentujących pozostałe kontynenty globu ziemskiego. Folklor polski rozwijał się na przestrzeni różnych epok, równolegle do folkloru narodów ościennych. Z kolei postęp technologiczny umożliwił nawiązywanie kontaktów kulturowych o coraz szerszym zasięgu. Przenikanie się muzyki polskiej i zagranicznej stwarza możliwość coraz wnikliwszego zrozumienia faktu, że wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej Ziemi! Zespół jest otwarty na kolejne zgłoszenia osób, chcących pracować nad rozwojem własnych możliwości wykonawczych, zarówno wokalnych, jak i instrumentalnych.
Zajęcia instruktor Klaudii Prabuckiej to nowa propozycja plastyczna, skierowana zarówno do początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników malarstwa. Rodzaje kompozycji i perspektywy, techniki malarskie, gama barw to podstawowe zagadnienia teoretyczne, których zastosowanie będzie można poznać podczas zajęć, ale ekspresja i rozwijanie wyobraźni są dla instruktor Klaudii Prabuckiej równie ważne!
Warsztaty skierowane są dla osób, które pragną doskonalić swój warsztat artystyczny, rozwijać umiejętności związane z kreacją artystyczną w dziedzinie rysunku i malarstwa oraz wszystkich tych, którzy postrzegają w sobie potrzebę rozwoju kreatywności.
Program warsztatów zawiera elementy podstaw warsztatowego rysunku i malarstwa w tym miedzy innymi: zapoznanie i praktyczne zastosowanie technik rysunkowych i malarskich takich jak: ołówek, węgiel, tusz, pastele, tempera, akwarela, akryl, olej. Kluczowym punktem programu jest nauka postrzegania otaczającej nas rzeczywistości materialnej i nauka wnikliwej obserwacji natury, jej walorów i wszystkich kluczowych dla artysty aspektów obserwowanej przestrzeni. Zajęcia wstępnie przygotowują uczestników do egzaminów na akademickie kierunki artystyczne oraz do liceów plastycznych. W ramach warsztatów uczestnicy będą mogli przygotować teczkę prac artystycznych, która jest elementem rekrutacji na studia wyższe o profilu artystycznym, jak również do liceów plastycznych.
Pracownia działa w NDK od 2011 roku. Stworzył ją i dalej tworzy Krzysztof Kuźnicki – niezależny twórca filmowy. Zajęcia filmowo-fotograficzne oparte są na praktycznych zajęciach czyli: praca z kamerą realizacja zdjęć filmowych, uczenie się podstaw montażu filmowego na programie Avid Media Composer. Praca twórcza nad filmem, burza mózgów - wymyślanie scenariusza, story bordu i innych ważnych elementów przy produkcji filmu. Wykorzystywaną często formą jest animacja poklatkowa, a w dziedzinie fotografii Camera Obscura. Dyskusje na temat sztuki filmowej - projekcje filmów i analiza pod kontem walorów technicznych i artystycznych. W pracowni doskonali się patrzenie na świat przez kadr. Celem jest wzbudzenie pasji do filmu. Jeśli chodzi o wiek uczestników - ważne by poziom intelektu i pojęcie abstrakcji było na tyle duże, by zrozumieć pojęcia związane z językiem filmu i fotografii - wiek jest nie istotny.
Zajęcia prowadzone są w trzech grupach, płynnie się przenikających – grupy nastawione są na współpracę. Prace można zobaczyć na wystawach w NDK, udostępniane są też szerokiej publiczności poprze Internet.