{nomultithumb}

Kino ORZEŁ w Nowogardzkim Domu Kultury jest wyjątkowym miejscem. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną – to nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć premiery filmowe. Cyklicznie odbywają się w tu spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, festiwale filmowe oraz przeglądy kina światowego. Wśród odbiorców najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy gminy (w tym dzieci i młodzież), a także turyści. W sali kinowo-widowiskowej NDK organizowane są także koncerty, spektakle, programy kabaretowe na żywo, a także konferencje, sympozja, spotkania o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Sala kinowo-widowiskowa w Nowogardzkim Domu Kultury wyposażona jest w projektor cyfrowy, nagłośnienie w systemie Dolby Digital Surround. Dzięki technice cyfrowej większość filmów jest wyświetlana 1 lub 2 tygodnie od daty premiery, gramy także premierowo. W repertuarze znajdują się pozycje, które wyświetlane są w dużych kinach sieciowych, ale także kino ambitne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Od bajek poprzez kino młodzieżowe i pozycje dla dorosłych widzów. Cyfrowe Kino Orzeł funkcjonuje od 13 września 2013 roku. Impulsem do zmiany był postęp techniki kinowej, stopniowe wycofywania taśm 35 milimetrowych, a co za tym idzie kilkumiesięczne oczekiwania na kopie. Na holu głównym działa HotSpot umożliwiający darmowy dostęp do Internetu. W klimatyzowanej sali kinowej jednocześnie może zasiąść 244 widzów. Kino Orzeł jest integralną częścią Nowogardzkiego Domu Kultury.

HISTORIA
Nowogardzki Dom Kultury wraz z Kinem ORZEŁ funkcjonują od 1972 r. Dom Kultury funkcjonował wtedy jako Powiatowy Dom Kultury. Kino ORZEŁ to miejsce spotkań nowogardzkiej widowni z wybitnymi aktorami, twórcami filmowymi. W ciągu tych kilkudziesięciu lat gościliśmy m. in. Artur Barciś, Roman Kłosowski, Zbigniew Zapasiewicz, Henryk Machalica, Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Leon Niemczyk, Witold Pyrkosz, Wojciech Mecwaldowski, Marek Seweryn, Adam Woronowicz, Paweł Domagała, Cezary Pazura, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Jowita Budnik, Wojciech Solarz, Sonia Bohosiewicz, Olgierd Łukaszewicz oraz Janusz Morgenstern, Andrzej Barański, Janusz Majewski, Sylwester Chęciński, Stanisław Różewicz, Marek Piwowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Wojciech Wójcik, Wojciech Marczewski, Filip Bajon, Dorota Kędzierzawska, Jerzy Domaradzki, Wojtek Smarzowski, Janusz Zaorski, Marek Koterski, Piotr Dumała, Joanna Kos – Krauze, Jan Jakub Kolski.

W 2013 roku Kino ORZEŁ otrzymało częściową dotację z Urzędu Miasta Nowogard na zakup cyfrowego projektora oraz specjalistycznego ekranu. Premiera pierwszego filmu w systemie cyfrowym odbyła się 13 października 2013 r. Nasze Kino w 2018 roku znalazło się na liście 250 najchętniej odwiedzanych kin w Polsce. Dane GUS mówią, że odwiedziło nas wtedy 17,2 tysiące widzów. Przeliczając średnią liczbę widzów na seans NDK znalazł się na wysokim 21. miejscu tego zestawienia. To duże osiągnięcie pokazujące, że Nowogard bardzo lubi kino. Kino Orzeł nieustająco zaprasza na seanse filmowe.