W.ART | TYMON TYMAŃSKI – SPOTKANIE AUTORSKIE &KONCERT

W.ART | TYMON TYMAŃSKI – SPOTKANIE AUTORSKIE &KONCERT

22 września 2022 r. w Nowogardzie nie lada gratka dla fanów dobrej muzyki i literatury. Tym razem na JUBILEUSZOWEJ SCENIE NDK zagości TYMON TYMAŃSKI - polski wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta oraz prozaik grający m.in. w takich zespołach jak: Miłość, NRD, Czan, The Users, Masło, Tymański Yass Emsemble czy The Transistors.

Tymon Tymański to nie tylko songwriter, producent, twórca muzyki filmowej czy okazjonalny aktor. Trójmiejski twórca od lat flirtuje z literaturą, felietonistyką i scenopisarstwem. Wydana w grudniu książka pt. „Sclavus” to jego późny debiut beletrystyczny, w którym snuje frapującą opowieść o głośnej happenerskiej formacji Totart, wplatając weń historię trudnego dojrzewania, pierwszych miłości oraz muzycznych początków. Narracja obejmuje lata 1983-1989, choć pełno w niej typowych dla Tymańskiego współczesnych wtrętów, dygresji i anegdot, które żyją samodzielnym życiem.

Spotkanie autorskie z Tymonem to szansa zapoznania się z artystą, jego najnowszym dziełem oraz wysłuchania solowego projektu „Republika”, w którym artysta podjął się zmierzenia z nowofalową ikoną lat 80.

Tymański rozpoczął pracę nad „Republiką” wraz ze swym kwartetem Cztery Czwarte, wykonując piosenki toruńskiej supergrupy na koncertach. Niedługo po premierze jego solowego debiutu, dobrze przyjętych „Paszkwili”, Tymański wszedł do studia, ażeby wybrać piosenki i zaaranżować je na odmienny, nowatorski sposób.

Płyta „Republika” Tymona Tymańskiego i grupy Cztery Czwarte ukaże się wiosną 2022 roku nakładem jego nowej oficyny wydawniczej Świątynia Szumu.

„Żaden polski zespół nie wywarł na mnie tak piorunującego wrażenia jak Republika”, mówi Tymański. „Uczyłem się pisać polskie teksty, nieustannie konfrontując z charyzmatyczną rockową poezją Ciechowskiego. Pojawienie się Republiki było wielkim wyłomem w polskiej muzyce rozrywkowej. Zainspirowało wielu rodzimych twórców, kierując ich w stronę oryginalnych, artystycznie wartościowych poszukiwań. Jestem coś winien Grzegorzowi i spółce, stąd moja potrzeba indywidualnego rozliczenia się z tamtą muzyką”.

Wydarzenie odbędzie się 22.09.2022 r., o godz. 19:00 w sali widowiskowej Nowogardzkiego Domu Kultury. (kr)

Bilety w cenie 60 zł do nabycia w kasie NDK oraz online.