SOBÓTKI - ZESPOŁY LUDOWE

SOBÓTKI - ZESPOŁY LUDOWE

Dziecięcy Zespół Piosenki Ludowej powstał we wrześniu 2017 r. w NDK. Założycielkami były instruktor Barbara Źróbek i instruktor Regina Mąkowska. Obecnie zespół prowadzony jest przez Barbarę Źróbek, a akompaniatorem jest Andrzej Lubczyński.

Zespół odtwarza ludowe tańce i piosenki z różnych regionów Polski. Zespół można zobaczyć podczas widowisk mikołajkowych, na koncertach kolęd i pastorałek, podczas Sobótkowych CudaWianków oraz Konkursu Piosenki Ludowej. W roku 2018 zespół otrzymał I miejsce w Konkursie Piosenki Ludowej.

Zespół „Stepniczanie" powstał w kwietniu 1984 roku. Początkowo działał pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Założycielką zespołu była pani Eugenia Kielik. Ona także zaprojektowała piękne i wielobarwne stroje, w których wszystkie elementy i zdobienia wyszywane były ręcznie. Zespół współtworzy kulturę regionalną Pomorza Zachodniego. Wbrew powszechnie panującym opiniom, że na Ziemi Szczecińskiej nie ma muzyki ludowej „Stepniczanie” stworzyli repertuar o regionalnym charakterze, na który składają się oryginalne teksty, nawiązujące w swej treści do wszystkiego co składa się na życie w Stepnicy i szerzej na Pomorzu Zachodnim. Zespół w swoim zasobie posiada kilkaset pieśni. Najdłuższe z nich liczą nawet po 8 lub 9 zwrotek. Odrębny charakter utworów wykonywanych przez „Stepniczan” to również muzyka, w której słychać i śpiew kresowy i przyśpiewki z centralnej Polski oraz rytmy taneczne z wielu regionów naszego kraju, a także ekspresja i spontaniczność prezentacji. Ten swoisty muzyczny konglomerat, na który składają się tradycja przeniesiona z różnych regionów Polski i nowe elementy, które rozwinęły się na Pomorzu Zachodnim, znalazł wyraz w barwnych, inspirujących innych wykonawców pieśniach prezentowanych przez „Stepniczan”. Zespół aktywnie bierze udział w imprezach organizowanych na terenie gminy i województwa, przygotowując nowe utwory, dlatego też repertuar Zespołu jest tak bogaty.

Kapela Ludowa Wełtynianka jest jedną z najdłużej działających kapel w Gminie Gryfino i sięga roku 1976, działa pod patronatem Gryfińskiego Domu Kultury. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień podczas przeglądów czy konkursów, zarówno w kraju, jak i za granicą m.in.: Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecińskiej Filharmonii, Festiwalu Muzyków i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz w naszych lokalnych imprezach organizowanych przez Gminę Gryfino. Instruktorem kapeli jest cymbalistka Maja Merska. Trzon kapeli tworzą młodzi muzycy oraz wokaliści, a charakterystycznym instrumentem są cymbały zachodniopomorskie, które wykonał własnoręcznie znany muzyk Edward Mojsak. Kapela wpisana jest w poczet Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na Pomorzu Zachodnim, dzięki zaangażowaniu prof. Bogdana Matławskiego.

Kapela „ Borzymianka” działa od 1976 r. Wtedy przy Kole Gospodyń Wiejskich w Borzymiu powstał kabaret Pod Kogutem. Rozśpiewana grupa chętnie występowała podczas lokalnych imprez i w końcu paniami zainteresował się Edward Mojsak, gryfiński multiinstrumentalista, kompozytor, lutnik, nauczyciel muzyki i animator kultury kresowej na Pomorzu Zachodnim. To z jego inicjatywy zespół przyjął nazwę Borzymianki. Przez kapelę przewinęła się prawie setka śpiewaków i instrumentalistów głównie z Borzymia, Gryfina i Bielic, skąd pochodzi obecny instruktor zespołu – Zygmunt Rosiński. Zespół ma w swoim repertuarze pieśni wywodzące się z Wileńszczyzny, ale równie chętnie wykonuje polskie pieśni popularne, ludowe i patriotyczne oraz melodie z różnych krajów. Koncertowali w kraju i poza jego granicami. Wielokrotnie kapela zdobywała najwyższe laury podczas przeglądów folklorystycznych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim w Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim, Lipianach i Szczecinie. Zespół prezentował się także w nietypowych miejscach: na promie Polonia, na statku Pene Queen. W 2010 r. Kapela Ludowa Borzymianka reprezentowała nasze województwo podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Nagrania zespołu znalazły się także na kilku płytach. Kapela Ludowa Borzymianka obecnie występuje w składzie: Danuta Aftyka, Marta Artman, Danuta Karbowska, Alicja Król, Krystyna Lewandowska, Grażyna Sikora, Krystyna Urbańska (śpiew) oraz Zygmunt Rosiński (akordeon, instruktor grupy). (ms)