KINO | OSKAROWE ARCYDZIEŁO w AKADEMII FILMOWEJ

KINO | OSKAROWE ARCYDZIEŁO w AKADEMII FILMOWEJ

Zapraszamy ponownie do Akademii Filmowej! 24 lutego (środa), o godzinie 17:00 Krzysztof Spór proponuje Państwu obejrzenie wybitnego filmu, który dla każdego miłośnika kina jest pozycją obowiązkową.

 

CINEMA PARADISO (Włochy, Francja 1988, czas 120’)

REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore OBSADA: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Jacques Perrin.

Niezwykły film Giuseppe Tornatore jest hołdem złożonym przez wybitnego reżysera X Muzie. Historia opowiedziana została z perspektywy chłopca, który większość swego czasu spędzał w kabinie projekcyjnej niewielkiego kina gdzieś na sycylijskiej prowincji. Pierwszym zajęciem w dorosłym już życiu bohatera jest praca operatora, a wkrótce zostaje znanym reżyserem filmowym. Ciepła, nostalgiczna i przepojona głęboką życiową mądrością opowieść to wielka uczta dla każdego kinomana, nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Cannes, a także Złotym Globem.

„Nie wyobrażam sobie wznowienia działalności naszej Akademii innym filmem niż właśnie CINEMA PARADISO. Być może jest to najważniejszy film w historii kina, a na pewno najważniejszy film o miłości do kina. W czasach, kiedy kinom grozi zagłada, a ich przyszłość jest niepewna, film Tornatore nabiera innego znaczenia, innej wartości. Mnie ponowny seans CINEMA PARADISO utwierdził w przekonaniu, że życie bez kina – tego miejsca, wspólnego oglądania filmu, ciemnej sali, tego klimatu – byłoby uboższe i że nie wyobrażam sobie takiego świata” – mówi Krzysztof Spór, koordynator działań w Akademii Filmowej NDK i dyrektor artystyczny festiwalu „Lato z Muzami”.

Bilety do nabycia w kasie kina na godzinę przed seansem. Prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem kina obowiązującym w czasie epidemii.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.