AF | BEZSENNOŚĆ W TOKIO

AF | BEZSENNOŚĆ W TOKIO

Kolejna odsłona Akademii Filmowej Krzysztofa Spóra już w środę, 07.10.2020 r., godz. 17:00 (bez zmian).Tym razem przeniesiemy do jednego z tokijskich hoteli, wraz z piękną Scarlett Johansson i partnerującym jej Billem Murrayem.

REŻYSERIA: Sofia Coppola. OBSADA: Bill Murray, Scarlett Johansson, Giovanni Ribisi

Bob Harris (Bill Murray) to 50-letni przebrzmiały amerykański gwiazdor. Przyjeżdża do Tokio, żeby nagrać reklamę whisky, za co zainkasuje 2 miliony dolarów. Jedno proste ujęcie okazuje się jednak dla japońskiej ekipy bardzo dyskusyjne i zdjęcia przeciągają się w nieskończoność. Boba otaczają sami Japończycy, którzy najczęściej zwracają się do niego w swoim języku. Luksusowy hotel wieje pustką i chłodem, a telefony od żony, zajętej dobieraniem wykładziny do salonu, są tylko dowodem na to, jak niewiele zostało z jego małżeństwa. Pewnej bezsennej nocy Bob spotyka w hotelowym barze Charlotte (Scarlett Johansson) - 20-letnią Amerykankę, która do Tokio przyjechała ze świeżo poślubionym mężem Johnem (Giovanni Ribisi), wziętym fotografem. Ten jednak cały czas spędza na pracy, która w jego przypadku polega na fotografowaniu hollywoodzkiej gwiazdki. Charlotte i Bob zaczynają rozmawiać - o małżeństwie, miłości, przyjaźni, Japonii. O życiu. Rodzi się między nimi coś na kształt przyjaźni, może nawet zauroczenia, do którego jednak się nie przyznają. Wspólnie przemierzają fascynujące, dziwaczne, pełne sprzeczności Tokio.

Oscar za scenariusz, trzy Złote Globy i dwie nagrody w Wenecji za zabawny, melancholijny film Sofii Coppoli o samotności, która w najbardziej zatłoczonym mieście świata zamienia się w ulotną przyjaźń.

"Sofia Coppola w swojej tragikomicznej opowieści miłosnej osiąga taką doskonałość stylu, tak idealne wyważenie inteligentnego humoru i nostalgii za nieosiągalnym, że film ogląda się jak w hipnozie. Rzadko zdarza się taki efekt" - pisał o "Między słowami" jeden z krytyków.(ks)