KINO | KULTOWY FILM SCORSESE W AF

KINO | KULTOWY FILM SCORSESE W AF

W środę 9 marca, o godzinie 17:00 zapraszamy na wyjątkowy seans w ramach Akademii Filmowej Krzysztofa Spóra.

REŻYSERIA: Martin Scorsese OBSADA: Willem Defoe, Harvey Keitel, Barbara Hershey, David Bowie

Legendarny film Martina Scorsese, ekranizacja kontrowersyjnej powieści Nikosa Kazantzakisa. Film jest próbą pokazania Jezusa jako zwykłego człowieka, który podobnie jak my musi walczyć ze swoimi słabościami. Cieśla z Nazaretu stara się rozpoznać wolę Boga i walczy z dręczącym go głosem szatana. Wiemy, że Jezus będzie musiał stawić czoła największej pokusie, w momencie kiedy jego misja jest już bliska wypełnienia. Jest nią zwykłe ziemskie życie u boku ukochanej kobiety...

"Dwoistość istoty Chrystusa - pragnienie, aby dosięgnąć Boga, tak ludzkie i tak nadludzkie zarazem - zawsze była dla mnie niezgłębioną tajemnicą. Moją największą udręką i jednocześnie źródłem mojej radości zawsze była nieustanna, bezlitosna walka pomiędzy duchem i ciałem... a moja dusza jest areną, na której tych dwóch przeciwników się spotyka" - mówił o swojej powieści Nikos Kazantzakis.

Wyreżyserowany przez Martina Scorsese film powstał na motywach owianej skandalem książki pod tym samym tytułem autorstwa Nikosa Kazantzakisa. Jak twierdzą twórcy, nie został on oparty na podstawie Ewangelii, stanowi jedynie fikcyjne rozważania na temat duchowego konfliktu, z jakim przed ukrzyżowaniem zmierzył się Jezus. Film podzielił krytyków, co nie przeszkodziło Martinowi Scorsese w otrzymaniu nominacji do Oscara w kategorii dla najlepszego reżysera roku. Doceniono też Barbarę Hershey w roli Marii Magdaleny i muzykę autorstwa Petera Gabriela.

Seans poprzedzi wprowadzenie, a po seansie przewidziana jest rozmowa podsumowująca i oceniająca zaprezentowane dzieło. Gospodarzem wieczoru będzie Krzysztof Spór.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. (ks)