AF | NAJLEPSZE FILMY w HISTORII KINA

AF | NAJLEPSZE FILMY w HISTORII KINA

6 października (środa), o godzinie 17:00 zapraszamy na projekcję oskarowego filmu w ramach Akademii Filmowej NDK.

Głównym bohaterem historii jest waleczny komandor marynarki królewskiej "Lucky" Jack Aubrey (Russell Crowe). Towarzyszy mu najlepszy przyjaciel, lekarz okrętowy, dr Stephen Maturin. Ich fregata, nosząca nazwę Surprise, zostaje znienacka zaatakowana przez przeważające siły wroga. Mimo, iż w czasie potyczki jednostka zostaje poważnie uszkodzona, a wielu członków załogi odnosi rany, komandor Jack Aubrey decyduje się na morderczy pościg przez dwa oceany, starając się za wszelką cenę przechwycić wrogi okręt. Gra toczy się o niezwykle wysoką stawkę, jaką jest dobre imię komandora. Śledząc przygody bohaterów, widz odbywa pasjonującą morską podróż - od wybrzeży Brazylii przez burzliwe wody przylądka Horn, i dalej na południe ku śniegom i lodom Antarktydy, aż po krańce świata i brzegi odległych wysp Galapagos.

Nacechowany niezwykłym realizmem epoki film przedstawia dramatyczne przejścia załogi brytyjskiej fregaty H.M.S. „Surprise” podczas wojen napoleońskich. Jej celem staje się zniszczenie francuskiego okrętu korsarskiego, który zadając porażający cios z zaskoczenia, opływa następnie przylądek Horn z zamiarem napastowania brytyjskich statków wielorybniczych na Pacyfiku.

Scenariusz filmu oparto na dwóch książkach z popularnego cyklu marynistycznych opowieści przygodowych autorstwa Patricka O’Briana. Film wyreżyserował Peter Weir, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii, autor m.in. „Pikniku pod Wiszącą Skałą”, „Świadka”, „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” i „Truman Show”.

FILM ZDOBYŁ MIĘDZY INNYMI 10 NOMINACJI DO OSCARA I DWIE NAGRODY AMERYKAŃSKIEJ AKADEMII FILMOWEJ – ZA ZDJĘCIA I DŹWIĘK. UZNANY ZOSTAŁ ZA NAJLEPSZY FILM ROKU WEDŁUG AMERYKAŃSKIEGO INSTYTUTU FILMOWEGO. OTRZYMAŁ TRZY NOMINACJE DO ZŁOTYCH GLOBÓW  I TYTUŁ FILMU ROKU WEDŁUG KOŁA LONDYŃSKICH KRYTYKÓW FILMOWYCH.

REŻYSERIA: Peter Weir OBSADA: Russell Crowe, Paul Bettany, James D'Arcy

Prelekcja przed seansami: Krzysztof Spór

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.(ks)