Konkurs ma charakter otwarty, skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gminy Nowogard, bez względu na wiek. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji Nocy Sobótkowej, nawiązanie do tradycji wicia wianków, aktywizacja społeczno-kulturalna, pobudzanie do aktywności twórczej. Wianek powinien być wykonany wyłącznie z materiałów naturalnych – ekologicznych i być wykonany przez uczestnika własnoręcznie. Wianki przyjmowane będą do Konkursu w dniu imprezy plenerowej „Sobótkowe CudaWianki”.

 

ALEŻ TO BYŁY CUDA WIANKI...

ALEŻ TO BYŁY CUDA WIANKI...

Kolejna udana impreza za nami. Tradycyjnie kolorowe, dźwięczne i pachnące Sobótkowe CudaWIANKI zagościły 28.06.2019 r. nad jeziorem w Nowogardzie.

Barwne zespoły oczarowały publiczność swoim repertuarem, śpiewem, tańcem i ubiorem. Zaczęło się od hucznego przemarszu korowodu spod fontanny na plac Szarych Szeregów, gdzie zarówno zespoły jak i przybyli mieszkańcy wspólnie zatańczyli „Poloneza”. Następnie Dyrektor NDK Pani Aneta Drążewska uroczyście rozpoczęła zabawę.
Na scenie zaprezentowały się: Zespół Folklorystyczny „Guda” z Mińska (Białoruś), Grupa Taneczna Simon de Otxandategi z Berango (Kraj Basków), Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Brenna” z Brenny (woj. Śląskie), Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha z Brenny (woj. Śląskie), Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA z Goleniowa oraz z Nowogardzkiego Domu Kultury: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca, Wesoła Ferajna i Kapela Rycha.
Jarmark urozmaiciły stoiska z jadłem, napitkiem, balonami, zabawkami, fartuszkami i maskotkami. Można było także nabyć ręcznie robioną biżuterię, wielorakie pamiątki, kosmetyki, wyroby ceramiczne oraz z wikliny papierowej.
Profilaktyką zdrowia zajęło się Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard i Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi "Lila-róż" w Nowogardzie.
Stowarzyszenie „Na poddaszu” poprowadziło warsztaty tkackie, na których można było wykonać: bransoletki, wianki z rzemienia, wstążek, guzików, koralików i paski-krajki.
Dla najmłodszych największe wzięcie miały wata cukrowa, popularne „dmuchańce” i malowanie buziek.
W międzyczasie na plaży można było wziąć udział w przeciąganiu liny, sprawdzić swój zasięg w rzucie kaloszem, oddać rzut beretem oraz piłeczką. Nie zabrakło także poszukiwania cukierków w trawie. Najlepsi znaleźli ponad sto łakoci.
Na koniec, jak tradycja sobótkowa nakazuje, w blasku pochodni wianki zostały puszczone na jezioro.
Podczas imprezy rozstrzygnięty został Konkurs na Najpiękniejszy Ekologiczny Wianek Sobótkowy. Na konkurs dostarczono 12 wianków, jednak jeden z nich nie spełniał wymogów regulaminowych.

Jury w składzie Justyna Pokomeda, Jolanta Peetka i Zbigniew Łukaszewski postanowiło przyznać:
1 m-ce i nagrodę główną tablet Pani Zofii Jezierskiej,
2 m-ce i głośnik bezprzewodowy Pani Agnieszce Naruszkiewicz,
3 m-ce słuchawki i zegarek Pani Halinie Frąckowiak.

Wyróżnienia otrzymały: Stowarzyszenie ekologiczne Wierzbięcin, Janina Pożarska, Łucja Wesołowska, Szymon Jankowski, Aleksandra Nadolska, Maja Nadolska, Natalia Stasiewicz.
Nagrody i dyplomy wręczali: Burmistrz Nowogardu Pan Robert Czapla, Dyrektor NDK Pani Aneta Drążewska oraz Jury.
Fundatorem nagrody głównej była Hurtownia Budowlano-Chemiczna BOGITO Bogdana Jaklińskgo.
Organizatorami imprezy byli Burmistrz Nowogardu Pan Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom oraz uczestnikom imprezy za przybycie i wspólną zabawę. (sc)

Foto: Marzena Marcinkiewicz

Ależ to były CudaWIANKI!
Zapraszamy do galerii