UCZESTNICZKI 22. PLENERU MALARSKIEGO

UCZESTNICZKI 22. PLENERU MALARSKIEGO

Janina Kołodzińska
227
Kurator organizacyjny pleneru malarskiego „Lato z Muzami 2019”. Studia pedagogiczne, magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim, Wychowanie Plastyczne w Instytucie Pedagogiki w Olsztynie, Kultura i Sztuka w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, Zarządzanie Oświatą w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Nauczyciel dyplomowany, wpisana na listę ekspertów MEN. W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień m.in. w  2001 roku odznaczona Złotą Odznaką ZNP,  w 2002 za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej,  w 2004 roku Odznakę " Przyjaciel Dziecka", oraz Srebrny Krzyż Zasługi, w 2008 Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia, w 2013 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, w 2018 za zasługi dla rozwoju regionu otrzymała Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, tytuł „Kobieta Roku Pomorza Zachodniego” oraz tytuł „Zachodniopomorski Lider NGO 2018”. Uczestniczyła w konkursach i wystawach nauczycieli w Zielonej Górze, Kamieniu Pomorskim, Szczecinie. Przez wiele lat instruktor w NDK w pracowni malowania na szkle i jedwabiu. Organizator warsztatów dla młodzieży i nauczycieli, plenerów malarskich dla studentów, wykładowców WSSU w Szczecinie, kurator organizacyjny plenerów malarskich w Golczewie, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie i Dziwnówku. Stworzyła wiele projektów dla młodzieży i seniorów np. malowanego jedwabiu i malowanej porcelany.

Agata Pełechaty
AGATA 350
Absolwentka Liceum Plastycznego oraz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej (dziś Akademia Sztuki) w Szczecinie. Obecnie pracuje na uczelni jako asystent w pracowni Mutimedialnego Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Wizualnych. Dyplom w pracowni Znaku i Form Identyfikacji Wizualnej wyróżniony w 2001 nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecina. Doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2001 r. należy do ZPAP Szczecin. Na co dzień zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej (projektuje plakaty, foldery i katalogi), współpracuje z Operą na Zamku w Szczecinie. Często organizuje warsztaty dla dzieci, w których stara się przekazać zdobytą wiedzę plastyczną. W swoich pracach posługuje się elementami typografii, rysunkiem z gestu oraz fotografią, tworząc graficzne zjawiska. Bazuje na wzajemnym oddziaływaniu wymienionych elementów oraz ich relacjach kolorystycznych.

Ma na swoim koncie 9 wystaw indywidualnych oraz około 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Ewa Miśkiewicz Żebrowska
Ewa Mikiewicz kw
Urodziła się w Łodzi. Od 34 lat mieszka i tworzy w Chałupach, Koszalinie i Szczecinie. Doktor habilitowany sztuk plastycznych. Twórczość w dziedzinie grafiki artystycznej, malarstwa, rzeźby, fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, Wydziału Grafiki i Malarstwa. W Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi obroniła doktorat i habilitację. Wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych w Koszalinie. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Członek Rady Muzeum w Koszalinie. Od 1996 r. do chwili obecnej prezes wielu kadencji ZPAP Okręgu Koszalin-Słupsk. Od 1998 r. współorganizator i komisarz artystyczno-organizacyjny Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach, którym nadała nazwę "Czas i miejsce dla sztuki". Od 2000r. kurator kilkudziesięciu wystaw w Galerii RATUSZ Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Od 2012 r. założycielka Grupy Twórczej, autorka projektu i kurator wystaw „6 x SZTUKA”. Autorka 40 wystaw indywidualnych i ok. 200 zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w USA - Nowy Jork, New Jersey 2015, Danii - Kopenhaga, Holandii - Utrecht, Frederikshaven, Niemczech - Hanower - EXPO 2000, Neubrandenburg, Neumünster, Weimar, Herne, Castrop Rauksel - „Sztuka Łączy - Kunst Verbindet”, Finlandii - Seinajoki - „Polska sztuka”, w Polsce: Warszawa - „ Nowe Otwarcie” 2012 z okazji 100 lecia ZPAP, „Ambasadorowie Sztuki”, „ Arsenał 88 ”, 21 Edycji Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Czas i Miejsce dla Sztuki” - Osieki 1998 - 2018, Instytut Słowacki, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście, Miechów BWA, Nowy Targ BWA, Olkusz - MBWA, Łódź – BWA, Muzeum Historii Miasta Łodzi. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń za działalność artystyczną, dydaktyczną i organizacyjną m.in. nagrody MEN, Prezydenta Miasta Koszalina, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, odznaczenia „Zasłużony Działacz dla Kultury Polskiej", „Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego” Wojewody Koszalińskiego, Medal KEN, Złota Odznaka ZPAP. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i zagranicą.

„ Ewa Miśkiewicz – Żebrowska łączy w swoich graficznych pracach żywioł natury, energię organiczną oraz instynkt kobiecej witalności z potrzebą intelektualnego konstruowania kompozycji graficznych przy pomocy figur geometrycznych i zracjonalizowanej metody budującej syntezę oraz będącej sposobem opanowani i oswojenia ślepego i nierzadko groźnego żywiołu natury.”

Prof. dr hab. Stanisław Tabisz


Anna Tkacz
tkacz kw
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, kierunek- tkanina artystyczna. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” w Poznaniu, kierunek- projektowanie ubioru; Instytucie Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej, kierunek- projektowanie wnętrz; Universidade Tecnica de Lisboa- Uniwersytecie Technicznym w Lizbonie, kierunek- architektura wnętrz. Obecnie doktorantka III roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz nauczyciel tkaniny artystycznej w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Od 2014 roku jest członkiem Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin- Słupsk. Od 2018 roku organizator, kurator i uczestnik Międzynarodowych Plenerów Malarskich- Osieki „Czas i miejsce dla sztuki”. Prowadzi warsztaty artystyczne z tkaniny, bierze udział w plenerach malarskich oraz licznych wystawach. W latach wcześniejszych pracowała jako nauczyciel tkaniny unikatowej, projektowania ubioru, rysunku i malarstwa w Pałacu Młodzieży w Koszalinie. Brała udział w organizacji licznych imprez związanych z placówką i miastem Koszalin. Od 2012 roku prowadzi własna firmę, w której realizuje projekty plastyczne w zakresie działań artystycznych różnego rodzaju. Są to projekty wnętrz i nadzory budowlane, tkaniny oraz sztuka użytkowa. Jej największą pasją jednak jest tkanina artystyczna, która poprzez niezwykle długi i żmudny proces jej powstawania, daje dostatecznie dużo przestrzeni dla własnych przemyśleń i refleksji


Małgorzata Buca
MalgorzataBuca
Mgr sztuki Małgorzata Buca - Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, kierunek formy użytkowe. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie, kierunek grafika – dyplom z wyróżnieniem artystycznym u prof. Henryka Regimowicza. Od 2001 roku Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Koła Miłośników Muzyki przy Okręgu Warszawskim ZPAP. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i warsztatach artystycznych w kraju jak i za granicą.

Dominika Odrowąż
Dominika Odrowz n
Urodzona w 1979 roku w Szczecinie Dominika Odrowąż zajmuje się grafiką, fotografią i malarstwem od rozpoczęcia edukacji w szczecińskim Liceum Plastycznym im. Constantina Brancussi w 1994 r. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej. Dyplom licencjacki uzyskała w 2002 roku w pracowni grafiki projektowej u profesora Andrzeja Tomczaka i dr. Danuty Wojciechowskiej. Była dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina. Tytuł magistra Sztuk Pięknych uzyskała w latach 2003-2005 studiując na Akademii Sztuk Pięknych „Bellas Artes" w Barcelonie, gdzie doskonaliła umiejętności w grafice użytkowej. Od roku 2000 zajmuje się fotografią na festiwalu „Kontrapunkt”. Po ukończeniu studiów w roku 2005 otworzyła własną galerię i studio reklamy. W latach 2011 - 2014 roku pracowała w Akademii Sztuki w Szczecinie, w katedrze Grafiki Artystycznej. W późniejszym okresie pracowała jako instruktor i grafik w Nowogardzkim Domu Kultury. Często bierze udział w działaniach artystycznych grupy MiGo. Od lat uczestniczy w Plenerach Malarskich, które organizowane są podczas „Lata z Muzami”.

Sylwia Godowska
Sylwia Godowska 350

Urodzona w Sławnie, woj. Zachodniopomorskie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Dyplom na kierunku Wystawiennictwo u Prof. Adama Grzędy. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Dyplom z Ilustracji - na kierunku Grafika u Prof. Grzegorza Marszałka. Obecnie wykładowczyni na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się malarstwem, plakatem i ilustracją.

Magdalena Jankowska
BB 2177
Urodziła się w Gdańsku. Malarka, muralistka i performerka. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz Prezydenta Miasta Sopotu. Obecnie mieszka w Warszawie i Sopocie. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Artystka maluje obrazy olejne i akrylowe na płótnie, oraz realizuje swoje projekty w malarstwie ściennym. Autorka murali „Mewy Origami” w Sopocie i „Chłopiec portowy” w Gdańsku. Oba projekty zrealizowała osobiście. Sopocki mural mieści się na ścianie kamienicy w centrum Sopotu, przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. W malarstwie artystki widzimy miłość do morza i dużych przestrzeni. Obrazy przepełnione są charakterystycznym światło-cieniem. Przestrzeń, światło i temperatura przenoszą nas w przyjemny i radosny świat Magdaleny. Współtworzy autorski performance MaloGranie. Artystka maluje obraz, a Michał Sołtan komponuje i wykonuje muzykę na żywo, w czasie rzeczywistym. Twórcy wzajemnie się inspirują, a okoliczności powstania dzieła nadają odrębną wartość. Wydarzenie odbyło się między innymi trzykrotnie w Teatrze Boto w Sopocie, również wielokrotnie w trakcie otwarć wystaw i festiwali artystycznych. Prace przedstawia na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczy w festiwalach sztuki i plenerach malarskich, również międzynarodowych.

Zdjęcie Artystki: fot. Beata Bieńkowska 

Katarzyna Raczkowska
raczkowska2
Urodziła się w Warszawie. Artysta plastyk, nauczyciel, animator kultury. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie i Politechniki Koszalińskiej. 
Jest aktywnym członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Prezesem Koszalińskiego Klubu Nauczycieli Plastyków – Twórców. W swojej 36 - letniej karierze zawodowej pracowała jako nauczycielka plastyki, techniki i informatyki. Uczniowie pod jej kierunkiem, osiagali laury w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Bierze udział w warsztatach artystycznych, plenerach oraz wystawach malarstwa. Wraz z sekcją plastyczną ZNP w Galerii N w Koszalinie, organizuje wystawy indywidualne dla artystów z całej Polski oraz wystawy zbiorowe o randze ogólnopolskiej – działalność ta nagrodzona przez najwyższe władze ZNP w roku 2017.

Bierze udział w wielu wystawach zbiorowych i partnerskich. W obrazach utrwala naturę, kwiaty, pejzaże. Stosuje techniki malarskie; pastele, olej, akryl oraz batik. Interesuje się również fotografią. Efekty pleneru Fotograficzno – Filmowego pt.” Zuzanna i Starcy” organizowanego przez ZPAP w Ustce, można było oglądać na przełomie roku 2017/18 w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. W roku 2018 brała udział w ogólnopolskim plenerze i wystawie w Nowogardzie. Natomiast w roku 2019 w międzynarodowych warsztatach w Lubminie i wystawie poplenerowej w Ludwigsburgu ( Niemcy). Również w maju br. jej akwarela prezentowana była na wystawie ZPARP oddziału Rzeszowskiego w Strzyżowie, Na wystawie zbiorowej w Sianowie, prezentowane są 2 prace malarskie.

Za swoją działalność społeczną i zawodową wielokrotnie nagradzana.

Marianna Ruszczyńska
jb
Jest z wykształcenia artystą plastykiem. Jako grafik komputerowy bardzo lubi formy użytkowe. Na co dzień zawodowo projektuje identyfikacje wizualne dla firm. Fascynują ją nowe technologie, dlatego z entuzjazmem śledzi nowinki w sposobie podejścia do designu i w narzędziach do projektowania. Po godzinach rysuje cykl „Laleczka”. Jest to opowieść o jej własnej emocjonalności i o świecie wewnętrznym, który może w ten sposób obserwować. Swoją ekspresję twórczą realizuje także w obszarze malarstwa czy fotografii. Bierze też udział w różnych projektach artystycznych grupy „miGO”. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, które w unikatowy sposób ubogacają jej życie. Na co dzień stara się czerpać inspirację z relacji z bliskimi, z własnych doświadczeń życiowych czy otaczającego ją świata, który każdego dnia przynosi nowe niepowtarzalne chwile.