22. PLENER MALARSKI

22. PLENER MALARSKI

W dniach 06 - 14. 07.2019 odbędzie się XXII Plener Malarski pod tytułem „BARWY ZIEMI NOWOGARDZKIEJ. W ramach cyklu „ocalić od zapomnienia”, po odbytym w ubiegłym roku plenerze we wsi Kulice, kolejnym przystankiem będzie wieś Długołęka.

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1274 roku. Z okresu średniowiecza przetrwały w Długołęce fragmenty owalnicowego rozplanowania, kościół parafialny z przełomu XV/XVI w. z kamieni granitowych, znajdują się także inne obiekty wpisane do rejestru zabytków: Krajobrazowy park dworski z I połowy XIX w. z okazami drzew (m.in. jesionów, dębów, buków, wiązów, świerków i jodły kaukaskiej), istnieją również 2 pomniki przyrody: wierzba krucha i sosna pospolita.

Przez 9 dni uczestnicy pleneru pochylą się nad wyjątkowym miejscem aby uwiecznić i zarejestrować pełne inspiracji obiekty przyrodnicze, architektoniczne z walorami miejscowego krajobrazu.

Plener malarski w tym miejscu to znaczące wydarzenie artystyczne, które stwarza przestrzeń do wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń między artystami, a powstałe obrazy będą stanowiły swoisty dokument, będą śladem w historii nowogardzkich plenerów.

Aby docenić to miejsce warto przyjąć zaproszenie na wystawę poplenerową w dniu 13.07.2019 o godzinie 18.00 do Nowogardzkiego Domu Kultury w Nowogardzie.

Uczestnicy Pleneru Malarskiego: Sylwia Godowska (Szczecin), Agata Pełechaty (Szczecin), Małgorzata Buca (Szczecin), Katarzyna Raczkowska (Koszalin), Dominika Odrowąż (Szczecin), Marianna Ruszczyńska (Szczecin), Anna Tkacz (Koszalin),Ewa Miśkiewicz Żebrowska (Koszalin), Magdalena Jankowska (Sopot), Janina Kołodzińska (Golczewo).

Janina Kołodzińska – Kurator organizacyjny pleneru 2019